تبلیغات
ادبیات فارسی - سوگواره شعر عاشورایی در بیرجند برگزار شد
>
تاریخ : پنجشنبه 20 آبان 1395
نویسنده : مجتبی معروف
در این سوگواره که با حضور امام جمعه بیرجند و جمعی از مدیران، دانش آموزان و معلمان شاعر برگزار شد، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: این اداره کل اولین برگزار کننده سوگواره شعر عاشورایی ویژه فرهنگیان و دانش آموزان در کشور است.
عباس لامعی اضافه کرد: در سال 94 میزبان اولین سوگواره شعر عاشورایی کشور با 700 شرکت کننده بودیم .
وی افزود: در پنجمین سوگواره شعر عاشورایی 203 دانش آموز و فرهنگی، 300 اثر خود را به دبیرخانه دایمی شعر عاشورایی ارسال کردند که از مجموع این افراد 40 نفر دانش آموز و همین تعداد فرهنگی به عنوان رتبه های برتر انتخاب شدند.
به گفته وی اشعار ارسال شده به دبیرخانه در قالب غزل، قصیده، مثنوی، رباعی و شعر نو بوده که تعمق در این اشعار انسان را به شوق می آورد و فرهنگ ریشه ای مردمان این مرز و بوم را نمایان می کند.
به گزارش ایرنا، لامعی افزود: ای کاش فرهنگ این قدر مظلوم واقع نمی شد و اگر این سوگواره جنبه اقتصادی داشت آنوقت شاهد حضور پر رنگ تر مسئولان بودیم در حالیکه در جلسه های فرهنگی این حضور را کمرنگ تر نظاره می کنیم.
** امام حسین (ع)، مظهر کرامت است

امام جمعه بیرجند، گفت: امام حسین (ع) مظهر کرامت و آقای نه گویان به همه پستی های عالم بود.حجت الاسلام و المسلمین علی رضایی بیرجندی، افزود: دروغ ، ناسپاسی، کینه، خشم ، تهمت و ناروا به عنوان دیوهایی هستند، اگر در وجود انسان رخنه کنند او را به ذلت و پستی خواهند کشاند.
به گفته وی، مبارزه با این دیوهای در زندگی آدمی، باید به یک دغدغه برای همه تبدیل شود و جلوگیری از رخنه دیوهای پلید در زندگی، جامعه ای سالم را به دنبال خواهد داشت.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام رضایی، اظهار کرد: حضرت ابراهیم هم نمونه ای دیگر از مبارزان با این دیوها بود و از امتحان الهی سربلند بیرون آمد و با دیو های نفسانی جنگ کرد و این در حالی بود که قبل از رسیدن به قربانگاه، خود دیوهای نفسش را از بین برد و سر برید.
وی عنوان کرد: توحید روح و هویت دین است و برای رسیدن به آن باید به یک هویت شخصی برسیم تا توحید را درک کنیم.
وی ادامه داد: آنهایی که همانند امام حسین (ع ) و حضرت ابراهیم با نفس و دیو های نفسانی به مبارزه برخاستند اول به هویت شخصی رسیدند و توحید که همان روح و هویت دین است را درک کرده بودند.
در سال 90 اولین سوگواره شعر عاشورایی کشور، ویژه دانش آموزان و فرهنگیان در خراسان جنوبی برگزار شد.
در چهارمین سوگواره شعر عاشورایی کشور به میزبانی خراسان جنوبی هزار و 236 اثر به دبیرخانه دائمی سوگواره شعر عاشورایی ارسال شده بود که از برترین های کشوری تجلیل شدند.
در مراسم اختتامیه پنجمین سوگواره استانی شعر عاشورایی ویژه دانش آموزان و فرهنگیان خراسان جنوبی، از 12 نفر به عنوان شاعران برتر تجلیل شدند.
لینک های مرتبط: سوگواره شعر عاشورایی در بیرجند برگزار شد ,
آخرین مطالب